Łódź - Gazeta Wyborcza

Warszawa Zachodnia

Światowit do przebudowy. Koniec z hotelem. Będą biura.

Budynek, w którym jest obecnie hotel Światowit, otrzyma nowoczesny wygląd. Pokoje hotelowe zastąpią biura.

Firma Eko-Vit, właściciel hoteli Centrum, Polonia, Światowit, Savoy i Mazowiecki, nie zwalnia tempa. Spółka niedawno poinformowała o możliwości wyburzenia hotelu Centrum. Teraz pokazała wizualizacje budynku, w którym obecnie jest hotel Światowit. Koncepcję przebudowy opracował warszawski architekt Tomasz Smol. Obiekt otrzyma nowoczesny wygląd. Do budynku, który stoi od 1977 roku, dobudowany zostanie jeszcze jeden - tym razem czterokondygnacyjny. Przeznaczony będzie na cele komercyjne. Prawdopodobnie powstanie tam mała galeria handlowa. Inwestor chce, żeby były w niej m.in. butiki znanych projektantów. W części usługowej znajdzie się również miejsce na spa. 

 

Dobudowany budynek powstanie kosztem obecnego parkingu. Auta będzie można zostawiać pod ziemią. Inwestor planuje też tzw. parking automatyczny, czyli taki, w którym samochód wprowadza się do garażu, a na wielokondygnacyjny parking zabiera go specjalna winda. Budynek główny, który obecnie ma 46 metrów wysokości, zostanie podniesiony o dwie kondygnacje. Znajdzie się na nich dwupoziomowa restauracja z dużym tarasem. W obiekcie prawdopodobnie nie będzie już hotelu. Przeznaczony będzie na biura. 

 

- Koncepcja wymaga jeszcze opracowania technicznego. Wtedy będzie można mówić o kosztach inwestycji. Mamy już decyzję o warunkach zabudowy - mówi Piotr Biliński, przedstawiciel inwestora. Jego zdaniem jest to ciekawy pomysł pod względem urbanistycznym, bo przywraca narożnik ulicy Zamenhofa i al. Kościuszki. 

 

AUTOR: Michał Frąk , lodz.warszawa.gazeta.pl